Marinaru

  
Forumul celor putini.  
Acum este 28 Mar 2024, 10:09

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: F3A Sicroly , design Hanno Pretner
MesajScris: 02 Mar 2014, 11:59 
Neconectat
Member
Avatar utilizator

Membru din: 15 Noi 2007, 16:17
Mesaje: 67
Localitate: Bucuresti
Din lipsa de spatiu, vand urmatorul aeromodel,construit dupa planurile din revista Model Airplane News combinate cu cele de la MK. Le am pe toate in format digital, scanate. Primul zbor in august 2009, ultimul zbor in iulie 2012. In total circa 20 de zboruri.

Fuselajul este rupt in zona de incastrare in urma unei angajari la aterizare si crash de la circa 1,5m altitudine. Ruptura curata, trebuie pusa pe interior o panglica de fibra de sticla.

Se vinde fara electronica!!!

Pret model: 190 RON , include rotile, rezervorul, conul si bowden-urile + cateva bucati de film "rape yellow", "dunkel blau" si "hell blau" pentru reparatii

Pret motor HB PDP 61 10cc cu pompa si carburator special, inclusiv cutia originala si cartea: 100 Euro - 20 zboruri + rodajul

Pret model + motor + elice: 600 RON

Tel: 0726.191.725 - Bucuresti

Citat:
La Campionatul Mondial de F3A din 1971, desfasurat in SUA, tanarul Hanno Prettner (campionul Austriei la doar 19 ani) a ocupat in final locul al IV -lea cu un model al carui design a revolutionat constructia acrobatelor F3A.

Pe buna dreptate, Sicroly este considerat parintele aeromodelelor de competitie moderne atat ca solutii constructive dar mai ales ca aerodinamica si design. Este primul din seria de modele de mare succes a familiei Prettner (Hanno si tatal Hans). Iata o aici o cronologie pe scurt:

- Sicroly 1971, design Hans & Hanno Prettner, motor Webra Blackhead 10cc, radiocomanda Webra 5 canale, locul IV la CM 1971 ;
- Super Sicroly 1973, botul putin modificat si ampenaj profilat, acelasi motor si aceeasi statie, locul III la CM din Italia;
- Super Sicroly II 1975, capata flapsuri si frane aerodinamice plus modificari discrete la aripa, este considerat ca avand aerodinamica perfecta pentru F3A -ul al anilor '70, greu de egalat si in ziua de azi. Obtine locul II la CM '75 de la Berna;
- Curare 1977, foloseste aripa lui Super Sicroly II cu alt fuselaj cu ampenaj anhedru, motor Webra Speed 10cc si radiocomanda Simprop Alpha Contest cu 7 canale. Ocupa locul I la CM din 1977;
- Magic 1981, un Curare alungit, motorizat cu Webra LS, rezonator si elice cu pas variabil, pilotat cu o radiocomanda Simprop SSM Contest cu 8 canale si functii dual rate si mixaj throttle-pitch. Obtine locul I la CM 1981.

Pentru 1983 regulile se schimba si apare o noua generatie de aeromodele F3A (de genul Calypso - Joker - Saphir - Rubin), diferite de cele de pana atunci. Totusi, aeromodele F3A din perioada actuala sunt urmasele modelelor din anii '70, si nu ale modelelor din perioada '83 - '95.

Firma japoneza MK (Master Kato) a fabricat kituri ale aeromodelelor Super Sicroly II si Curare incepand de la sfarsitul anilor '70 si pana acum 5 - 6 ani.

Caracteristici:
- anvergura: 160 cm
- lungime: 136 cm
- suprafata portanta: 41,3 dmp
- greutate nealimentat cu motor HB PDP .61: 3250g

A fost motorizat de catre mine oarecum in spiritul vremii cu un HB (Helmut Bernhardt) PDP (Perry Directional Porting) de 10cc cu segment Dykes, pompa si carburator Perry din constructie, capabil sa dezvolte 1,9 CP la doar 631g cu tot cu toba, fabricat in 1980. Electronica instalata de mine a fost urmatoarea:
- eleroane: 2 x Volz WingMax micro 19g cu rulmenti si pinioane metalice, 3Kgf si 0.16s/60° la 6V
- profundor: Futaba S9202 standard 50g cu rulmenti si pinioane de nylon, 4,5Kgf si 0.20s/60° la 6V
- directie: Futaba S148 standard 45g cu pinioane de nylon, 2,8Kgf si 0.19s/60° la 6V
- acceleratie: Euroline micro MG 20g cu pinioane metalice, 1,3Kgf si 0.22s/60° la 6V
- acumulator NiMh 6V 1100mAh format 2/3A si voltspy TowerPro
- receptor ACT Multiscan 35 MHz cu sinteza, 8 canale
- intrerupator Simprop din 1978 (de la statia mea de colectie SSM Contest) cu mufa de incarcare

Cum este construit:
- aripa din polystiren placata cu balsa de 1,5mm (idee noua)
- ampenaje din placa de balsa de 8mm
- fuselaj din placaj de 0,8mm de tip cornet, foarte usor si elastic (idee geniala), avand profilul unei aripi cu grosimea de 15% (idee originala a lui Hanno) pentru a imbunatati aerodinamica si calitatea zborului in cutit

Cum a zburat:
Dupa ce am pierdut multa vreme cu rodajul si reglajul initial al motorului, am executat primul zbor in august 2009. Modelul era foarte greu de bot si motorul s-a oprit in aer. Am mai avut parte de cateva zboruri la care motorul s-a oprit, pana am reusit sa reglez cele 2 jigloare ale carburatorului si regulatorul de presiune al pompei Perry. Cu centrarea s-a rezolvat prin mutarea rezervorului din bot catre CG si adaugarea a 20g de Pb pe coada. Initial l-am zburat cu o elice APC 12x7 cu care motorul facea 11.300 - 11.350rpm alimentat cu Tornado 5% nitro. E decent, in conditiile in care cu aceeasi elice un OS 61FX face doar 11.000 - 11.100 cu 10% nitro. Ulterior am trecut la o elice 12.5x6 cu care urcarile la verticala sunt rapide si practic nelimitate (estimez ca trage cam 3,5 - 3,6 Kg).
Dupa cateva zboruri am achizitionat o bechie cu roata de la Kele si am modificat trenul de aterizare renuntand la roata de bot. Mult mai bine acum atat la decolare cat si la aterizare.
Modelul este foarte manevrabil, zboara cu viteza moderata 15 - 16 m/s (la vremea lui era considerat lent), figurile ies ample si elegante. Zborul in cutit iese bine, peste Extre si Cap-uri. Tonoul lent trebuie sustinut si nu iese la nivelul unui F3A din ultimul deceniu. Zborul pe spate iese bine, mai ales la viteze mari. Din pacate, din cauza eleroanelor foarte inguste nu poate face snap. In rest poate executa toate figurile de F3A si face o vrie foarte frumoasa, aproape plata in care intra fara ajutor din eleroane.
Vine foarte frumos la aterizare dar am fortat nota si l-am angajat si rupt fuselajul in zona de incastrare a aripii...


Pentru colectionari, exista posibilitatea achizitionarii unei statii Simprop SSM Contest - aero cu switch-uri dual rate, 8 canale (6 proportionale + 2 on/off), 35MHz, cu receptor 8 canale, acumulator si servomecanisme originale - aproape noua (stare 9.9 / 10) , identica cu cea a lui Hanno Prettner de la Campionatul Mondial F3A din 1981.


Fişiere ataşate:
sicroly-sierra.jpg
sicroly-sierra.jpg [ 432.94 KiB | Vizualizat de 10668 ori ]

_________________
Future is electric, but I belong to the past...
Telefon 0726.191.725
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron